Et ufiltreret kig på, hvordan man starter et nyt samfund

Besøg CMX for flere lektioner i byggeriet.

Foto af Kelli Tungay på Unsplash

Vores team hos CMX lancerer et nyt samfund.

Fællesskab er vores liv. Vi har opbygget samfund med virksomheder som Udemy, Chegg, Facebook, Moz, Google, Zaarly og har uddannet og understøttet over 6.000 fagfolk i samfundet i de sidste tre år.

Denne gang besluttede vi at bringe dig med os på vores rejse til at kortlægge vores strategi, teste vores antagelser og lancere det, der forhåbentlig vil være et blomstrende samfund. Det vil ikke være alle hvalpe og regnbuer. Vi tager fejl. Vi vil mislykkes. Vi lærer. Og vi vil dele det hele med dig.

Velkommen til post nummer et.

Det første trin i lanceringen af ​​et nyt samfund er at definere dine antagelser og sammensætte din plan. For at gøre dette brugte vi vores Community Canvas, en ramme, vi bruger med vores klienter og studerende som trin et, når vi sammensatte en community-strategi. Det er som et forretningsmodel lærred, men for dit samfund.

Det er opdelt i 9 trin.

Sådan kortlægger vi vores strategi på lærredet.

1. Business Alignment

Det vigtigste trin i lanceringen af ​​et samfund er at definere nøjagtigt, hvad værdien er for din organisation. På denne måde kan du retfærdiggøre investeringen i samfundet, måle virkningen og øge budgettet og ressourcerne over tid, når du skalerer den op.

Hvis du ikke kender værdien af ​​dit samfund, skal du ikke opbygge dit samfund, før du finder ud af det.

For os var dette temmelig klart. Vi flytter hele vores forretningsmodel til at være samfundscentrisk. Det betyder, at vores produkt ER samfundet. Vores medlemmer betaler for adgang til et privat, kurateret samfund ud over en række andre fordele.

Vores mål er at komme til 250 medlemmer ved udgangen af ​​året. Dette bekræfter os, at vi kan opbygge en forretningsmodel omkring dette produktudbud. Så vil vi komme til 5.000 medlemmer i de næste 12 måneder.

2. Tilpasning af medlemmer

Vi ved allerede meget om vores medlemmer, men vi ved, at vi bliver nødt til at lære mere om, hvordan dette specifikke program bedst kan tjene dem.

Vi sammensætter to personpersoner (vi dækker dette emne i et andet indlæg), en til "grundlæggende medlemmer" og en til "premiummedlemmer". Ideen er, at vi kan tilbyde en overkommelig mulighed for vores medlemmer og en mere premium mulighed for dem med budget, der leder efter mere støtte.

En virkelig interessant læring om vores medlemmer ... næsten alle har svært ved at få budget til faglig udvikling. De, der får finansiering til ting som træning og medlemskab, skal normalt gå ud over for at få godkendelse. Dette skyldes sandsynligvis, at samfund som branche stadig lærer at kommunikere sin værdi, og indtil det gør, får det ikke meget budget. Så dette ledede os i, hvordan vi tænker på medlemspriserne. Vi ønsker, at det skal være lavt nok til, at en professionel i samfundet ikke tænker to gange på at bruge deres egne personlige midler til at investere i deres personlige vækst og karriere.

Her er et skærmbillede fra vores dokument, der kortlægger nogle af de spørgsmål, vi ønskede at få svar på:

Vi gennemførte undersøgelser og interviews for at finde svarene. Dette førte også til sidst til, at vi startede en "stiftende medlemmer" -gruppe for at validere efterspørgslen og samle "opkøbte" medlemmer for at hjælpe os med at forme, hvad dette medlemskab i sidste ende vil give.

Mere om vores personas, forskningsprocesser og lancering af grundlæggende medlemsprogrammer i fremtidige poster i denne serie (abonner).

3. Positionering

Det er her du definerer dit samfunds vision og værdier. Du skaber grundlaget for, hvad der til sidst vil være dit samfundsformål og kultur. Det er din store "hvorfor".

Da vi besluttede at starte med at starte en “Founding Members” -gruppe (i en privat Facebook-gruppe), udviklede vi vores vision, mission og værdier for den gruppe specifikt.

4. Oplev

Erfaringen er, hvor du kortlægger, hvad dine medlemmer vil gøre / føle / se i dit samfund.

Dette var en stor ukendt for os. Vi tilbyder allerede et gratis community kaldet CMX Hub på Facebook, med over 6.000 medlemmer og en utrolig kultur, det ville være svært at top. Vi begyndte at sammensætte vores ideer til, hvad dette medlemskab kunne give.

Groft nok tror vi, at oplevelsen vil omfatte en kombination af et online-community, et ressourcehub, ansvarlighed og offlinehændelser.

Da CMX udgiver en årlig guide til community-platforme, er vi meget bekendte med hvad der er derude. Vi begyndte at sammensætte vores tanker om hvilke platforme vi kunne starte med. Personligt er jeg en talsmand for at starte SUPER enkelt.

Vores første stak, der kortlægger vores samfunds MVP.

Vores team sammensatte nogle muligheder og trækker ind nogle af den indsigt, vi havde så langt fra samfundet. De enkleste indstillinger til at starte med var Wordpress, Facebook-grupper eller Slack. I øjeblikket beslutter vi stadig, hvor vi skal starte. På lang sigt ved vi, at vi ender på en ejet platform. Men vi ønsker ikke at investere i en masse tech, før vi ved nøjagtigt, hvad vi har brug for, så det at starte med det enkle med et af disse tre værktøjer er sandsynligvis, hvordan vi går.

Den anden store ting, vi er nødt til at finde ud af, er prisfastsættelse. Vi har stadig ikke afsluttet prisfastsættelse. Igen er vores mål at gøre det overkommeligt på basisniveauet og tilbyde yderligere fordele og tjenester for dem med større budgetter. Dette er noget, vi skal undersøge og teste meget, selv efter at vi har lanceret.

Når vi har truffet beslutninger om nøjagtigt, hvad vi vil levere, vil vi kortlægge vores "community-medlemsrejse", så vi kan være opmærksomme på vores medlems oplevelse hvert skridt på vejen. Vi dækker Fællesskabets medlemsrejser i et andet indlæg i denne serie (abonner).

5. Indhold og programmering

I indholdssektionen planlægger du, hvad du, arrangøren, opretter til dit samfund.

For os falder dette i nogle få spande. Da dette er et helt nyt samfund, brugte vi først dette rum til at kortlægge vores strategi for markedsføring.

Datoer / numre mørklagt, da vi stadig færdiggør disse detaljer.

Oven på informationen i dette billede kortlagede vi de kanaler, vi ville bruge til at markedsføre programmet, de virksomheder, som vi ønskede at være, er en del af programmet, og den oplevelse, som folk, der tilmelder sig vores blyform, vil have når vi åbner ansøgninger og begynder at optage medlemmer.

Bemærk den del, der siger “beslutte, om vi vil skære ned eller ændre programmet baseret på succesmåling”. Dette er SUPER vigtigt, og ikke nok samfundsprofessionelle eller virksomheder gør dette. De lancerer noget uden at definere, hvordan succes ser ud, og de har ingen måde at vide, om det fungerer. Vi får virkelig klarhed over vores målinger, så når vi har check-in-point, kan vi tydeligt sige "ja dette fungerer" eller "nej dette fungerer ikke, og vi skal tilpasse os". Det, vi lancerer, er bare vores første eksperiment, og vi vil altid tilpasse os for at forbedre oplevelsen for vores medlemmer og sikre, at vi bygger en bæredygtig virksomhed.

Vi brainstormede også, hvilket indhold vi leverede til vores medlemmer i samfundet, når det lanceres. Vi opdelte det i tre spande: Onboard, Engage and Empower

Vores første brainstorm om indhold, vi ville oprette til medlemmer.

På dette tidspunkt er det stadig uslebne, da vi indsamler feedback fra lokalsamfundet. Vi ved, at det vil omfatte ting som:

 • regelmæssige ekspertsamtaler via video, AMA, opkald
 • en slags ansvarlighedsværktøjer, hvor medlemmerne kan dele mål, og samfundet hjælper dem med at nå disse mål / holde dem ansvarlige
 • et ressourceknudepunkt med CMX-modeller, rammer, forskning, indhold osv

Vi får en mere definition af dette i løbet af de næste par uger og deler hvad vi kommer frem til i et indlæg om indholdsplanlægning.

6. Måling

Det er her du kortlægger de statistikker, du vil spore. Hos CMX lærer vi virksomheder at opdele deres måling i tre spande:

 • indhold og programmering
 • samfundsengagement
 • forretningsvirkning

På dette tidspunkt ved vi ikke nøjagtigt, hvad indholdet og programmeringen vil være, så vi ikke kan definere målinger endnu. De beregninger, vi forpligter os til, er:

Prelaunch: Få 500 e-mails tilmeldt, før applikationer åbnes

Postlaunch:

 • Ombord 250 medlemmer ved udgangen af ​​året
 • Sørg for, at hvert spørgsmål i samfundet har mindst 3 svar inden for 24 timer
 • Metresucces for medlemmer (defineres på baggrund af, hvad medlemmer definerer som succes fra deres medlemskab) - lige nu tror vi, at disse ting vil være: samfundsvækst, karrierevækst og investeringsafkast af samfund. Vi bliver nødt til at validere.
 • Over tid vil vi se på kerne som en stor metrisk, da tilbageholdelse er KRITISK for alle medlemsvirksomheder

7. Hold

Det er her du definerer, hvem der skal være ansvarlig for samfundet. Vi har opdelt ansvaret mellem mig, vores COO Carrie Jones og vores seriekoordinator, Katie McCauley. Erica McGillivray, vores CMX Summit-arrangør får en pas, da vores store årlige konference kommer op om en måned (du skulle komme).

Jeg ejer markedsstrategien. Carrie og Katie kører løbende inden for forskning og produkt.

Når vi starter samfundet, definerer vi roller til at fokusere på de kun to ting, der betyder noget:

 1. Sammenlægning af fantastiske medlemmer
 2. Gør vores medlemmer succesrige AF

Vi vil også vokse teamet, når programmet kører, og vi begynder at udvide vores programmering.

8. Kommunikation

Det er her du definerer, hvilke oplysninger / data der er behov for af forskellige medlemmer af teamet, og hvordan de vil blive kommunikeret. Dette dækker også, hvordan du kommunikerer ændringer til dit samfund.

Vores team er alle hænder på dækket, så vi tjekker ind på vores målinger hver eneste dag, og vi kommunikerer med vores grundlæggende medlemmer hver eneste dag, indsamler deres feedback og deler vores fremskridt.

De data, vi ser på nu, er e-mail-tilmeldinger:

Daglig tracker af e-mail tilmeldinger

Jeg sender disse resultater i vores holds slappe, og vi arbejder alle på at køre e-mails.

Når vi starter applikationer, vil det være vores datapunkt at rapportere om.

Når vi starter medlemskabet, rapporterer vi om salg og samfundsengagement.

Som jeg nævnte, var vi også nødt til at kortlægge, hvordan vi kan kommunikere denne ændring til vores samfund. Hele dette initiativ er et stort skift for vores samfund. Vi brugte meget tid på at tale med vores medlemmer og fortalere personligt først. Derefter postede vi i gruppen om skiftet. Og til sidst delte vi det på Medium.

Vores første meddelelse til lokalsamfundet efter at have talt med mange medlemmer individuelt.

Det er sådan, jeg anbefaler at gå i gang med at foretage ændringer i dit samfund og din virksomhed. Start lille og personlig, og gør ændringen mere offentlig med tiden. Få først køb af kernen.

9. Budget

Den sjove del, hvor du finder ud af, hvad dit budget er for dit samfund. Vi planlægger at holde den første version af dette program virkelig magert, udnytte værktøjer, vi allerede betaler for som Zoom for opkald, DropBox til fildeling og et af disse gratis værktøjer til samfundet. Den største udgift er vores tid. Tre fuldtidsansatte på dette projekt vil ikke være billige, så vi har en følelse af, at det haster med at komme dette program i gang, og vi vil med tiden vokse vores investeringer i programmet.

Så der har du det ... det er planen, vi har sat sammen for at få dette samfund fra jorden. Nu handler det om konstant at teste vores antagelser gennem forskning, og ved faktisk at starte tinget for at se, hvordan medlemmer reagerer.

I løbet af de næste par uger deler vi meget mere og graver dybere ned i alle de emner, der diskuteres her. Vi holder dig opdateret med hvad vi lærer, SOM vi lærer det.

Besøg CMX for flere lektioner i byggeriet.